
Ve dnech 18.-20.6.2025 proběhl další výroční kongres Evropské asociace podnikatelských a inovačních center EBN. Tentokráte ve španělském Barakaldu v prostorách BICu Bizkaia Ezkerraldea. Třídenního kongresu se za národní RIS3 tým zúčastnil také Jakub Hruška. Ze zástupců českých inovačních center a členů EBN se zúčastnili MSIC, SIC, ICOK, ARR Liberec a ICUK.
Hlavním tématem kongresu byly čisté technologie, zelená energetika a transformace a spolupráce s Afrikou.
První den byl věnován prezentaci výstupů mezinárodního projektu SEAD financovaného z programu Horizon Europe, ve kterém je EBN hlavním partnerem, tzv. „The SEADE R&I Summit“. Projekt je zaměřený na propojování vědců, výzkumníků, inovátorů, transferových kanceláří, inkubátorů, akcelerátorů a start-upů mezi EU a africkými státy Ghana, Jihoafrická republika, Keňa a Senegal. Protože EBN již koncem roku 2024 nabídlo agentuře CzechInvest účast v aktivitách tohoto projektu, díky kterému by bylo možné české inovační infrastruktury propojit s africkými partnery, bylo dobré dozvědět se o projektu více a osobně poznat zástupce projektu. V této sekci proběhly prezentace zástupců afrických organizací z jednotlivých států i zástupců EBN k výstupům a možnostem spolupráce na projektu, ale i dalším projektům a podpoře spolupráce EU s Afrikou, a to i v oblasti AI a digitalizace. Zastřešující organizací za africké státy zde byl ENRICH in Africa jako platforma pro spolupráci.
Od 16:00 začal oficiálně samotný kongres EBN, kde se v úvodu představil organizátor BIC Bizkaia. BIC Bizkaia je příkladem úspěšné transformace průmyslových budov pro podporu start-upů. Centrum s rozlohou 2500m2 a 21 start-upy bylo založeno v roce 1997. Tento podnikatelský inkubátor, podporovaný regionální správou, působí od té doby v bývalé průmyslové budově elektrické rozvodny Ilgner. Zároveň provozuje inkubátory v dalších 3 oblastech vč. bývalých dolů.
Druhý den byl ve znamení přednášek věnovaných zelené energetice. Z témat zazněly např. průmyslová revoluce v zelené energetice, příští revoluce v recyklaci, transformace díky spolupráci korporátů a start-upů nebo příležitosti pro inovace ekosystémů a start-upů v oblasti vodíku a elektromobility. Jedním z témat panelových diskuzí byla také spolupráce výzkumu a průmyslu jako budoucnost pomocí digitálních inovací a internacionalizace.
Inovační infrastruktury představily inspirativní dobré praxe, ze kterých můžeme čerpat i my, jako:
- otevřené dílny pro cirkulární ekonomiku podpořené lotyšským městem Valmiera a jeho městskou inovační agenturou,
- britský inovační akcelerátor CleanFutures při Univerzitě Coventry zaměřený na zelenou dopravu,
- turecko-řecký hackaton zaměřený na udržitelnou mobilitu, odolnost vůči katastrofám, řízení odpadů a zelenou transformaci,
- italská regionální rozvojová agentura Lazio INNOVA řídící živou laboratoř (living lab) zaměřenou na udržitelné a dostupné bydlení nebo
- belgický projekt ID2Green inkubátoru CAP Innove pomáhající malým a středním podnikům v přechodu na udržitelnost.
Krátké medailonky těchto organizací lze nalézt i ZDE.
Třetí, poslední den byl věnován tématům jako digitální inovace a AI coby nástroje pro udržitelnou transformaci energetiky, budoucnosti obnovitelných energií nebo dostupnému a udržitelnému bydlení. Součástí třídenního programu byly prezentace start-upů z místní bizkajské oblasti.
Jakub Hruška dodává: „Cílem mé účasti bylo posílení spolupráce s EBN, zejména v oblasti RIS3. Kongres přinesl mnoho cenných kontaktů i inspirací, které mohou přispět k rozvoji českého inovačního prostředí. Výsledkem je příprava Memoranda o spolupráci s EBN, zaměřeného na sdílení informací, zapojení do projektů a rozvoj českého inovačního ekosystému, a také dohodnuté jednání o spolupráci s organizací ENRICH in Africa“.